ابتدا لازم است بدانید که امور رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره باید توسط گروه حرفه ای مانند کاراکو صورت گیرد. برای تعمیر و تعویض قفل و دستگیره پنجره های دوجداره upvc از پیچ بند ، آچار آلن مخصوص ، دلر و پیچ گوشتی های چند محوره استفاده می شود. و در صورت نیاز کل سیستم قفل از درب یا پنجره خارج می گردد.

نکته : تعویض قفل پنجره دوجداره باید با دقت بالا اجرایی شود تا آسیب به شیشه و پروفیل لنگه نرسد. و فشار مضاعف باعث خارج شدن از رگلاژ پنجره های upvc نشود و لولا ها شکسته یا خمیده نگردند.

مراحل تعویض و تعمیر قفل و دستگیره پنجره دو جداره

تعویض و تعمیر دستگیره

  • ابتدا باید بدانید که دستگیره های پنجره دوجداره دارای مقاومت بالایی هستند و با اعمال فشار دچار شکستگی نمی شوند.
  • دقت کنید که در بحث تعویض دستگیره پنجره های دوجداره upvc باید از تعمیرکار حرفه ای برای این کار استفاده کرد.
  • جنس چینی موجود در بازار به سرعت و مدت زمان اندک دوباره از کار می افتد. پس در هنگام سفارش از نوع استاندارد آن بهره بگیرید.
  • تعویض و تعمیر دستگیره پنجره upvc با پیچ بند ، پیج گوشتی مخصوص ، آلن و در صورت نیاز انبر اجرایی می شود. و به دلیل تنوع این محصول برای هر مورد یک نوع مکانیزم تعمیرات نیاز است.

تعویض و تعمیر قفل

معمولا قفل پنجره upvc بعد از خرابی باید تعویض شوند و قفل جدید جایگزین آن شود. و در مواردی نیز ممکن است که مشکل از توپی یراق به کار گرفته باشد که کامل در داخل زاماک قرار نمی گیرد و با جابه جایی زاماک و یا اضافه کردن و یا تعویض اسپانولیت قابل تعمیر می باشند. و در غیر این صورت نیاز به تعویض قفل پنجره upvc دارد.

مطالعه کنید
پنجره لیفت اند اسلاید (lift & slide) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

باید بدانید که در بحث تعمیر و تعویض قفل پنجره دوجداره upvc تنها دو دلیل است که موجب افزایش هزینه می شود. و آن نادیده گرفتن مشکلات در مراحل اولیه و همچنین اقدام سرخود برای رفع مشکلات است. که به باور کارشناس فنی این حوزه ، مردم عزیز ابتدا خود قصد تعمیرات و تعویض را دارند که با آسیب به توپی و زاماک و همچنین یراق آلات درگیر و در مواردی خارج کردن از رگلاژ می شود.

چرا تاکید ما این است که تعمیر و رگلاژ پنجره های دوجداره  به خصوص تعویض قفل یک کار کاملا فنی است ، زیرا اسپانیولت از بالا تا پایین بخش طولی لبه ی لنگه را در بر گرفته است. و اگر شما پیچ های قفل و دستگیره را باز کنید در واقع اسپانیولت را جا به جا کرده اید که این کار تنظیم توپی و زاماک را نیز به هم می ریزد و حتی در مواردی مشاهده شده است که زیر شیشه ها نیز دچار جا به جایی شده اند.

تعمیر قفل و دستگیره پنجره

عواملی که سبب خرابی قفل پنجره می شوند

  • استاندارد نبودن قفل که در مدت محدودی از کار می افتد.
  • عوامل انسانی نظیر فشار مضاعف به قفل و دستگیره ، آویزان شدن ، عدم رعایت اصول باز و بست
  • خارج شدن از رگلاژ درب و پنجره دوجداره و عدم تنظیم به موقع و فشار لنگه به فریم و در نتیجه از کار افتادگی قفل یو پی وی سی
  • نداشتن دانش فنی و اقدام به تعمیر قفل درب دوجداره یا پنجره upvc
جمع بندی

سیستم قفل و دستگیره در پنجره دوجداره upvc در طرح ها و حالت های متنوع تولید و در بازار عرضه شده است. اما بهترین آن که اسپانیولت و یراق پیچیده تری را دارا می باشد نوعی از آن است که با چرخاندن دستگیره به سمت بالا قفل مرکزی درب فعال شده و زاماک به سطح بالا انتقال یافته و حتی نیاز به چرخش کلید نیست.

مطالعه کنید
تعمیر پنجره دوجداره در مرکز تهران

شماره تماس کاراکو