پنجره های کشویی ریلی به صورت افقی بر روی ریل هایی در حرکت هستند. این نوع پنجره ها نسبت به پنجره های لولایی از درصد عایق صدا و انرژی کمتری برخوردار هستند. یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نوع پنجره های دوجداره، پنجره دوجداره ریلی یا کشویی است. که با توجه با نوع بازشوی آن و عدم اشغال فضا، در بین طراحان و ساختمان سازان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. گروه فنی کاراکو قصد دارد تا در این متن اطلاعاتی در خصوص پنجره ریلی در اختیارتان قرار دهد.

انواع پنجره کشویی ریلی

در حالت کلی پنجره های ریلی به دو شکل تک ریل و دو ریل تولید می شوند.  پنجره های کشویی تک ریل عایق بندی نسبت به پنجره کشویی جفت ریل بیشتر است.  پنجره های کشویی جفت ریل بسته به انتخابتان می توانید حرکت در هر لنگه بازشو را داشته باشید. ولی این امکان در پنجره های کشویی تک ریل وجود ندارد. به علاوه اینکه سطح مقطع فریم کشویی در سیستم تک ریل نسبت به جفت ریل بزرگ تر است.

نحوه عملکرد این پنجره

این نوع از پنجره توسط غلطک روی ریل حرکت می کند این امر باعث دشواری عایق بندی می شود. برای حرکت روان تر فریم کشویی بر روی ریل ،بین پروفیل لنگه ثابت کشویی و پروفیل فریم متحرک از غلطک استفاده می شود. بنابراین استفاده از غلطک های باکیفیت بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که در حرکت بهتر ریل تاثیرگذار هستند.

پنجره کشویی ریلی

ویژگی های این مدل پنجره

این پنجره منظره باز و زیبایی از فضای بیرون ارائه می دهد. که یکی از بهترین ویژگی های این سبک می باشد.

مطالعه کنید
چگونگی رگلاژ پنجره آلومینیومی دوحالته

استفاده از پنجره کشویی ریلی سبب می شود خانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.

با استفاده از این مدل پنجره قادر خواهید بود نور طبیعی و هوای تازه زیادی را به داخل خانه انتقال دهید. در واقع این نوع پنجره برای تهویه هوا یکی از بهترین ها است.

در عین حال که این نوع پنجره اندازه بزرگ دارد اما کار کردن با آن بسیار ساده می باشد. با اندکی فشار لنگه ها به چپ یا راست سر می خورند.

برتری های پنجره ریلی

  • این پنجره به دلیل نوع ریلی بودن آن از محبوب ترین انواع پنجره ها می باشد.
  • سهولت در باز و بسته شدن در و پنجره
  • این مدل از پنجره ها مناسب مناطق با آب و هوای معتدل هستند. که با باز کردن پنجره ها بتوانید از تهویه و آب و هوای طبیعی نیز استفاده کنید.
  • قابلیت استفاده در فصاهای کوچک و محدود و همچنین زیبایی ظاهری خوبی دارد.
  • عدم ایجاد مزاحمت هنگام استفاده از پرده

یراق آلات پنجره کشویی

پنجره دوجداره upvc کشویی، از پروفیلی با فریم کشویی ساخته شده است. که در واقع یک ریل بوده، که لنگه روی بازشو آن قرار دارد و با استفاده از یراقی غلطکی، روی آن حرکت می کند. این غلطک بین پروفیل فریم کشویی و پروفیل لنگه قرار گرفته است. که سبب می شود حرکت پروفیل لنگه به راحتی در ریل انجام شود و باز و بسته شدن پنجره صورت گیرد. غلطک های گفته شده دارای اهمیت ویژه ای هستند. زیرا تمامی وزن شیشه و لنگه بازشو را روی خود تحمل می کنند و بر روان بودن و حرکت کردن لنگه روی ریل تاثیر مستقیم دارند.

مطالعه کنید
چگونگی تعویض دستگیره و قفل پنجره دوجداره

بنابراین باید در هنگام تهیه پنجره کشویی ریلی و یراق آلات آن، به کیفیت این غلطک توجه ویژه ای داشت. و از خرید پنجره هایی با غلطک کشویی بی کیفیت و ارزان قیمت اجتناب کرد. استفاده از غلطک و دیگر یراق آلات بی کیفیت و ارزان قیمت، با گذشت مدتی حتی کوتاه، کارایی پنجره دوجداره را مختل خواهد کرد و احتیاج به رگلاژ پنجره دوجداره شکل می گیرد.

نکته

در پنجره های ریلی ابعاد قاب های آن باید طوری طراحی شود که در حالت باز ناحیه ای از شیشه ها بین دو قاب گیر نکند. زیرا در این صورت پس از مدتی آن قسمت از شیشه کدر شده و زیبایی خود را از دست می دهد.

مکان مناسب برای نصب این پنجره

پنجره کشویی برای ورودی تراس به اتاق خواب ها، آشپزخانه و همچنین حمام مناسب است. در صورتی که برای آشپزخانه خود دنبال اشغال فضایی کمتر و کاربرد آسان تر هستید، این نوع پنجره بسیار مناسب است.

عایق بندی پنجره کشویی ریلی

پنجره کشویی ریلی نسبت به دیگر انواع پنجره های لولایی عایق بندی کمتری دارند.

برای عایق بندی و آب بندی بهتر پنجره دوجداره کشویی می توان از نوارهای هوابندی مخصوص درزگیرهای مویی و نوار های هواگیر استفاده کرد.

ضمن اینکه کیفیت یراق آلات و پروفیل نقش مستقیمی در میزان عایق بندی دارد.

مورد دیگر نصب صحیح پنجره دوجداره است. که می تواند در عایق بندی پنجره کشویی ریلی موثر باشد. در مجموع می توان گفت که پنجره کشویی ریلی در برابر گرما وسرما و حتی صوت عایق هستند. اما اگر به دنبال عایق بندی کامل تری می باشید. بهتر است به سراغ دیگر مدل ها پنجره دوجداره بروید.

مطالعه کنید
چگونگی رگلاژ درب یو پی وی سی

حتما دقت کرده اید که در پنجره جفت ریل به علت قابلیت حرکت هر دولنگه بازشو عایق بندی در مقایسه با پنجره دوجداره تک ریل تا 50 درصد کاهش پیدا می کند. چرا که عرض سطح مقطع پنجره های تک ریل بزرگ تر از جفت ریل بوده و همین موضوع عایق بندی پنجره دوجداره تک ریل را ساده تر می کند.

پنجره کشویی ریلی

قیمت پنجره ریلی

قیمت پنجره ریلی بسته به نوع پروفیل آن متفاوت است و براساس بودجه ای که برای این امر در نظر گرفته اید قابل خریداری می باشد. عوامل متعددی مانند برند سازنده پروفیل ،یراق آلات ،کیفیت ساخت، ابعاد کار شده، رنگ و طرح و البته وزن پروفیل عواملی هستند که بر قیمت نهایی پنجره کشویی ریلی تاثیرگذار هستند. همانطور که می دانید قیمت این نوع پنجره در مقایسه با پنجره لولایی بالاتر می باشد. دلیل آن استفاده از پروفیل با سیستم کشویی می باشد.

جمع بندی

قیمت این نوع پنجره ها در مقایسه با پنجره های لولایی گران تر است. دلیل بالاتر بودن قیمت پنجره ریلی استفاده از پروفیل با سیستم کشویی می باشد. مجموعه کاراکو با بکارگیری جدیدترین تجهیزات در زمینه تعمیرات و رگلاژ درب و پنجره با سال ها سابقه درخشان فعالیت دارد.

شماره تماس کاراکو