پنجره های کشویی ریلی به صورت افقی بر روی ریل هایی در حرکت هستند. این نوع پنجره ها نسبت به پنجره های لولایی از درصد عایق صدا و انرژی کمتری برخوردار هستند. یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نوع پنجره های دوجداره، پنجره دوجداره ریلی یا کشویی است. که با توجه با نوع بازشوی آن و عدم اشغال فضا، در بین طراحان و ساختمان سازان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. گروه فنی کاراکو قصد دارد تا در این متن اطلاعاتی در خصوص پنجره ریلی در اختیارتان قرار دهد.

انواع پنجره کشویی ریلی

در حالت کلی پنجره های ریلی به دو شکل تک ریل و دو ریل تولید می شوند.  پنجره های کشویی تک ریل عایق بندی نسبت به پنجره کشویی جفت ریل بیشتر است.  پنجره های کشویی جفت ریل بسته به انتخابتان می توانید حرکت در هر لنگه بازشو را داشته باشید. ولی این امکان در پنجره های کشویی تک ریل وجود ندارد. به علاوه اینکه سطح مقطع فریم کشویی در سیستم تک ریل نسبت به جفت ریل بزرگ تر است.

نحوه عملکرد این پنجره

این نوع از پنجره توسط غلطک روی ریل حرکت می کند این امر باعث دشواری عایق بندی می شود. برای حرکت روان تر فریم کشویی بر روی ریل ،بین پروفیل لنگه ثابت کشویی و پروفیل فریم متحرک از غلطک استفاده می شود. بنابراین استفاده از غلطک های باکیفیت بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که در حرکت بهتر ریل تاثیرگذار هستند.

پنجره کشویی ریلی

برتری های پنجره ریلی

  • این پنجره به دلیل نوع ریلی بودن آن از محبوب ترین انواع پنجره ها می باشد.
  • سهولت در باز و بسته شدن در و پنجره
  • این مدل از پنجره ها مناسب مناطق با آب و هوای معتدل هستند. که با باز کردن پنجره ها بتوانید از تهویه و آب و هوای طبیعی نیز استفاده کنید.
  • قابلیت استفاده در فصاهای کوچک و محدود و همچنین زیبایی ظاهری خوبی دارد.
  • عدم ایجاد مزاحمت هنگام استفاده از پرده
مطالعه کنید
راهنمای خرید پنجره upvc

یراق آلات پنجره کشویی

پنجره دوجداره upvc کشویی، از پروفیلی با فریم کشویی ساخته شده است. که در واقع یک ریل بوده، که لنگه روی بازشو آن قرار دارد و با استفاده از یراقی غلطکی، روی آن حرکت می کند. این غلطک بین پروفیل فریم کشویی و پروفیل لنگه قرار گرفته است. که سبب می شود حرکت پروفیل لنگه به راحتی در ریل انجام شود و باز و بسته شدن پنجره صورت گیرد. غلطک های گفته شده دارای اهمیت ویژه ای هستند. زیرا تمامی وزن شیشه و لنگه بازشو را روی خود تحمل می کنند و بر روان بودن و حرکت کردن لنگه روی ریل تاثیر مستقیم دارند.

بنابراین باید در هنگام تهیه پنجره کشویی ریلی و یراق آلات آن، به کیفیت این غلطک توجه ویژه ای داشت. و از خرید پنجره هایی با غلطک کشویی بی کیفیت و ارزان قیمت اجتناب کرد. استفاده از غلطک و دیگر یراق آلات بی کیفیت و ارزان قیمت، با گذشت مدتی حتی کوتاه، کارایی پنجره دوجداره را مختل خواهد کرد و هزینه های بیشتری را متحمل خواهند کرد.

نکته

در پنجره های ریلی ابعاد قاب های آن باید طوری طراحی شود که در حالت باز ناحیه ای از شیشه ها بین دو قاب گیر نکند. زیرا در این صورت پس از مدتی آن قسمت از شیشه کدر شده و زیبایی خود را از دست می دهد.

مکان مناسب برای نصب این پنجره

پنجره کشویی برای ورودی تراس به اتاق خواب ها، آشپزخانه و همچنین حمام مناسب است. در صورتی که برای آشپزخانه خود دنبال اشغال فضایی کمتر و کاربرد آسان تر هستید، این نوع پنجره بسیار مناسب است.

مطالعه کنید
نمای شیشه ای فریم لس چیست؟
جمع بندی

قیمت این نوع پنجره ها در مقایسه با پنجره های لولایی گران تر است. دلیل بالاتر بودن قیمت پنجره ریلی استفاده از پروفیل با سیستم کشویی می باشد. مجموعه کاراکو با بکارگیری جدیدترین تجهیزات در زمینه تعمیرات و رگلاژ درب و پنجره با سال ها سابقه درخشان فعالیت دارد.

شماره تماس کاراکو