ابتدا لازم است بدانید که امور رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره باید توسط گروه حرفه ای مانند کاراکو صورت گیرد. برای تعمیر و تعویض قفل و دستگیره پنجره های دوجداره upvc از پیچ بند ، آچار آلن مخصوص ، دلر و پیچ گوشتی های چند محوره استفاده می شود. انواع قفل و دستگیره پنجره دوجداره از لحاظ مدل، نوع باز و بسته شدن ، مکانیزم باز شدن ، نحوه نصب و… دسته بندی می شود.

نکته : تعویض قفل پنجره دوجداره باید با دقت بالا اجرایی شود تا آسیب به شیشه و پروفیل لنگه نرسد. و فشار مضاعف باعث خارج شدن از رگلاژ پنجره های upvc نشود و لولا ها شکسته یا خمیده نگردند.

مراحل تعویض و تعمیر قفل و دستگیره پنجره دو جداره

تعویض و تعمیر دستگیره

  • ابتدا باید بدانید که دستگیره های پنجره دوجداره دارای مقاومت بالایی هستند و با اعمال فشار دچار شکستگی نمی شوند.
  • دقت کنید که در بحث تعویض دستگیره پنجره های دوجداره upvc باید از تعمیرکار حرفه ای برای این کار استفاده کرد.
  • جنس چینی موجود در بازار به سرعت و مدت زمان اندک دوباره از کار می افتد. پس در هنگام سفارش از نوع استاندارد آن بهره بگیرید.
  • تعویض و تعمیر دستگیره پنجره upvc با پیچ بند ، پیج گوشتی مخصوص ، آلن و در صورت نیاز انبر اجرایی می شود. و به دلیل تنوع این محصول برای هر مورد یک نوع مکانیزم تعمیرات نیاز است.

تعمیر و تعویض قفل و دستگیره پنجره دوجداره

تعویض و تعمیر قفل

معمولا قفل پنجره upvc بعد از خرابی باید تعویض شوند و قفل جدید جایگزین آن شود. و در مواردی نیز ممکن است که مشکل از توپی یراق به کار گرفته باشد که کامل در داخل زاماک قرار نمی گیرد و با جابه جایی زاماک و یا اضافه کردن و یا تعویض اسپانولیت قابل تعمیر می باشند. و در غیر این صورت نیاز به تعویض قفل پنجره upvc دارد.

مطالعه کنید
نحوه نگهداری از پنجره دوجداره

باید بدانید که در بحث تعمیر و تعویض قفل پنجره دوجداره upvc تنها دو دلیل است که موجب افزایش هزینه می شود. و آن نادیده گرفتن مشکلات در مراحل اولیه و همچنین اقدام سرخود برای رفع مشکلات است. که به باور کارشناس فنی این حوزه ، مردم عزیز ابتدا خود قصد تعمیرات و تعویض را دارند که با آسیب به توپی و زاماک و همچنین یراق آلات درگیر و در مواردی خارج کردن از رگلاژ می شود.

چرا تاکید ما این است که تعمیر و رگلاژ پنجره های دوجداره  به خصوص تعویض قفل یک کار کاملا فنی است ، زیرا اسپانیولت از بالا تا پایین بخش طولی لبه ی لنگه را در بر گرفته است. و اگر شما پیچ های قفل و دستگیره را باز کنید در واقع اسپانیولت را جا به جا کرده اید که این کار تنظیم توپی و زاماک را نیز به هم می ریزد و حتی در مواردی مشاهده شده است که زیر شیشه ها نیز دچار جا به جایی شده اند.

تعمیر قفل و دستگیره پنجره

عواملی که سبب خرابی قفل پنجره می شوند

دستگیره مانند دیگر یراق آلات مصرفی ، بعد از گذشت مدتی به دلایل مختلف نظیر آب خوردگی نفوذ هوا و غیره دچار مشکلات زیادی می شود. در این بین اگر قفل درب و پنجره دچار مشکل شود و دستگیره نیز نیاز به تعمیر داشته باشد به راحتی قابل انجام شدن است.

  • استاندارد نبودن قفل که در مدت محدودی از کار می افتد.
  • عوامل انسانی نظیر فشار مضاعف به قفل و دستگیره ، آویزان شدن ، عدم رعایت اصول باز و بست
  • خارج شدن از رگلاژ درب و پنجره دوجداره و عدم تنظیم به موقع و فشار لنگه به فریم و در نتیجه از کار افتادگی قفل یو پی وی سی
  • نداشتن دانش فنی و اقدام به تعمیر قفل درب دوجداره یا پنجره
  • upvc
مطالعه کنید
چگونگی رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیومی

هزینه تعمیر پنجره دوجداره

با توجه به هزینه ای بالا قفل و دستگیره پنجره دوجداره در صورت خرابی نیاز به تعمیر دارد. که می توانید به صورت مقرون به صرفه قفل و دستگیره را تعمیر کرده و از آن مجددا استفاده کنید. طراحی و مکانیزم قفل و دستگیره پنجره دوجداره بسیار تخصصی و از مهندسی معکوس در تولید یراق آلات و طراحی آن استفاده می شود. دقت نمایید که تعمیر قفل و دستگیره پنجره دوجداره نیاز به فرد ماهر و متخصص در زمینه تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره و یو پی وی سی دارد تا سبب آسیب دیدگی به پنجره نشود. چرا که این افراد با رعایت نکات و ترفندهای خاص اقدام به تعویض قفل و لولای درب و پنجره می کنند یکی از دلایل اهمیت تعمیر و تعویض قفل و دستگیره این است سبب بالا رفتن امنیت می شود.

تعمیر و تعویض قفل و دستگیره پنجره دوجداره
جمع بندی

سیستم قفل و دستگیره در پنجره دوجداره upvc در طرح ها و حالت های متنوع تولید و در بازار عرضه شده است. اما بهترین آن که اسپانیولت و یراق پیچیده تری را دارا می باشد نوعی از آن است که با چرخاندن دستگیره به سمت بالا قفل مرکزی درب فعال شده و زاماک به سطح بالا انتقال یافته و حتی نیاز به چرخش کلید نیست.

در نهایت می توان به این نتیجه رسید که استفاده از درب و پنجره دوجداره به منظور ایجاد امنیت در ساختمان می باشد. همانطور که می دانید درب و پنجره دوجداره دارای قفل و دستگیره متفاوتی نسبت به باقی پنجره ها می باشد. که حتما روش تعمیر پنجره دوجداره نیز متفاوت می  باشد.

مطالعه کنید
نمای شیشه کرتین وال، نمای ساختمان ها

شماره تماس کاراکو